Blog chmura tagów
Jak działa aparat ortodontyczny? Czy warto zakładać aparat na zęby? 0
Jak działa aparat ortodontyczny? Czy warto zakładać aparat na zęby?

Ortodoncja jest obecnie silnie rozwijającą się dziedziną stomatologii. Rośnie popularność aparatów zębowych, ze względu na coraz większe wymagania pacjentów, co do estetyki ich uśmiechów. Jak działa aparat ortodontyczny? Dlaczego warto go stosować przy korygowaniu wad zgryzu? Czy nosząc aparat można używać szczoteczki elektrycznej?

 

Zasada działania aparatu ortodontycznego

Stosując leczenie ortodontyczne mamy do wyboru trzy rodzaje aparatów ortodontycznych, konkretny model aparatu na zęby zależy od wady zgryzu oraz wieku pacjenta. Natomiast zasada działania aparatu ortodontycznego zależy od jego rodzaju.

  1. W przypadku stosowania wyjmowanych aparatów np. u dzieci, hamują one postępowanie wady oraz dzięki wymuszonemu ułożeniu szczęk i mięśni twarzy, świetnie korygując wady zgryzu. Aparaty wyjmowane są wygodne ze względu na fakt, że często noszone powinny być tylko w nocy i kilka godzin w ciągu dnia, można też zachować optymalną higienę jamy ustnej, dzięki opcji wyjmowania aparatu i szczotkowania zębów szczoteczką elektryczną (tzw. szczoteczka elektryczna ortodontyczna) lub manualną - bez problemów.

  1. Aparaty stałe są stosowane w przypadku większych wad zgryzu, mogą być użytkowane przez nastolatki, jak i dorosłych. Utrudnieniem w ich noszeniu może być codzienna pielęgnacja jamy ustnej oraz konieczność trzymania odpowiedniej diety, wykluczającej pokarmy bardzo twarde, lepkie i kleiste. Aparat stały nosi się zazwyczaj około dwóch lat, w tym czasie zęby są przesuwane w kości na właściwe miejsce.

  2. Nowoczesne niewidoczne aparaty np. Invisalign, Clear Aligner są innowacyjnym rozwiązaniem dla osób, które chcą wyprostować zęby, ale bez użycia aparatu stałego. Owe systemy polegają na leczeniu, dzięki niewidocznym przezroczystym nakładkom, dokładnie dopasowanym do zębów pacjenta. Można je wyjmować i zachować higienę jamy ustnej (nakładki nosi się cały dzień i noc, ściągając jedynie do posiłków i mycia zębów).

Jak długo nosi się aparat ortodontyczny?

Wielu pacjentów zastanawia się, jak długo trzeba nosić aparat ortodontyczny? W zależności od wielkości wady aparat nosi się od roku do 2,5 roku. Podczas leczenia jest się pod stałą opieką lekarza, wizyty kontrolne odbywają się co miesiąc lub co dwa miesiące. Ze względu na utrudnioną higienę przy noszeniu aparatów stałych, warto być pod kontrolą u higienistki stomatologicznej, która oceni, czy jakieś miejsca są pomijane przy codziennej higienie jamy ustnej, dobierze akcesoria pomocnicze oraz w razie potrzeby wykona skaling (usuwanie kamienia nazębnego) i piaskowanie zębów.

Czy warto nosić aparat na zęby?

Czy warto zakładać aparat ortodontyczny? Jeśli są ku temu wskazania, oczywiście, że tak. Należy jednak pamiętać, że poprawa estetyki uśmiechu nie zawsze jest możliwa u każdego tylko za pomocą aparatu na zęby, obecnie mamy wiele innych małoinwazyjnych rozwiązań, dzięki którym możemy zmienić kształt i kolor zębów. Jeśli wada występuje u małego dziecka, warto zacząć leczenie powstrzymujące rozwijaniu się wady. Dzięki nowoczesnym technologiom leczenie ortodontyczne w dzisiejszych czasach jest przyjemniejsze, mniej krępujące, zapewnia higienę i komfort pacjentowi, należy tylko dowiedzieć się o kilku dostępnych dla siebie opcjach aparatów.

Na koniec warto dodać, że przed założeniem aparatu rodzi się wiele wątpliwości i pytań, zawsze warto dokładnie porozmawiać z lekarzem ortodontą (pytania można zapisać na kartce, aby nie zapomnieć). Należy też mieć na uwadze, że chcąc poprawić estetykę uśmiechu trzeba dokładnie myć zęby, najlepiej z użyciem elektrycznej lub sonicznej szczoteczki do zębów.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego, gdzie proponujemy wygodne w użyciu i skuteczne szczoteczki elektryczne do aparatu ortodontycznego, irygatory oraz inne akcesoria stomatologiczne niezbędne do zachowania pięknego uśmiechu. Gwarantujemy wysoką jakość, doradztwo naszych ekspertów oraz szybki czas realizacji zamówień.

 

Artykuł powstał przy współpracy z Pauliną Chmarzyńską - Dyplomowaną Higienistką Stomatologiczną

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium