Blog chmura tagów
Jak dbać o protezę zębową? Czy szczoteczka elektryczna nie uszkodzi protezy? 0
Jak dbać o protezę zębową? Czy szczoteczka elektryczna nie uszkodzi protezy?

Zachowanie wysokiego poziomu higieny protezy jest bardzo ważne dla zdrowia, estetyki oraz utrzymania neutralnego zapachu z ust. Proteza zębowa zastępuje nam własne zęby. Dlatego osady, kamień oraz cząstki jedzenia zbierają się na niej tak samo, jak w przypadku naturalnego uzębienia. Higiena jest podstawą do tego, aby proteza służyła lata i nie powodowała stanów zapalnych w jamie ustnej. Jak dbać o protezę zębową? Czy osoby posiadające protezę mogą używać szczoteczki elektrycznej?

 

Prawidłowa higiena protezy zębowej

Protezę zębową należy czyścić dwa razy dziennie rano i wieczorem – szczoteczką tak, jak własne zęby. Nie należy wrzucać protezy do szklanki z wodą – w nocy proteza powinna być schowana w suchym pojemniku, aby nie doprowadzać do rozwoju patogenów. Protezę ze względów higienicznych i funkcjonalnych, należy wymieniać co 5 lat (NFZ także gwarantuje wymianę protezy raz na 5 lat). Nie wolno spać w protezie – śluzówka w nocy powinna odpoczywać, a nie ściąganie protezy, może doprowadzić do powstania odleżyn, otarć, rozwoju grzybicy a także do zrośnięcia się protezy z błoną śluzową.

Pasta do mycia zębów i protez zębowych

Na sklepowych półkach znajdziemy pasty przeznaczone do mycia protez, ale także takie, których użyć możemy do mycia zębów, jak i protezy, np. Corega 2w1. W aptece dostępne są także specjalne szczoteczki/myjki do mycia protez – są większe i lepiej wyprofilowane, aby myć wszystkie zakamarki protez, mają miękkie włosie, dzięki czemu nie niszczą materiału, z którego wykonana została proteza. Posiadacze protez mogą kupić też tabletki czyszczące Corega do stosowania raz dziennie, bądź co kilka dni (do ciepłej wody należy wrzucić tabletkę i protezę, a po kilku minutach umyć protezę szczoteczką z miękkim włosiem). 

Czy mając protezę można używać szczoteczki elektrycznej?

Oczywiście o pozostałe w jamie ustnej zęby dbamy normalnie – jak najbardziej można używać szczoteczki rotacyjnej, która dokładnie umyje obciążone protezą zęby, na których zazwyczaj osadza się więcej kamienia, dlatego tak ważna jest ich higiena, aby Jak najdłużej służyły nam, jako oparcie. Osoby starsze, często tracą siłę w dłoniach – szczoteczka elektryczna może pomóc im w dbaniu o zęby, ponieważ nie muszą wykonywać żadnych intensywnych ruchów – wystarczy przyłożyć szczoteczkę do powierzchni zęba. Dobrym wyborem poza szczoteczką rotacyjną będzie też szczoteczka soniczna do protez, która pozwoli utrzymać optymalną czystość i higienę protezy zębowej każdego dnia.

Zapraszamy do zapoznania z ofertą naszego kompleksowo wyposażonego sklepu internetowego, gdzie oferujemy najlepsze szczoteczki rotacyjne i soniczne do zębów renomowanych marek (np. Oral-B, Meriden, Phillips), irygatory, końcówkie do szczoteczek elektrycznych oraz inne akcesoria stomatologiczne w konkurencyjnych cenach.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium