Kategorie

Higiena implantów - jak dbać o implanty zębów?

Higiena implantów - jak dbać o implanty zębów?

Implanty stomatologicznie to obecnie najnowocześniejsza i najbardziej trwała metoda  odbudowy braku uzębienia. Eksperci są zgodni,  że właściwa higiena decyduje o powodzeniu leczenia implantologicznego. Wiele osób zastanawia się, jak czyścić implanty zębowe? Implanty wymagają od nas takiej samej troski, jak nasze naturalne zęby, a zachowają swoje właściwości na długie lata. 

Jak dbać o implanty zębowe na co dzień?

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest bezwzględnym warunkiem w wykonaniu zabiegu. Stomatolog przeprowadza więc wywiad z pacjentem oraz na podstawie kondycji uzębienia decyduje o tym, czy zabieg implantacji można wykonać.

Tuż po zabiegu wszczepienia implantu należy szczególnie dbać, żeby okolica, w której znajduje się implant była bardzo sterylna. Rana, która powstaje zawsze w tym miejscu jest szczególnie podatna na zaleganie szkodliwych bakterii. Na szwach często także zbiera się osad. Stomatolodzy zatem zalecają szereg czynności, których należy przestrzegać w pierwszych godzinach po zabiegu. Przez dwie godziny nie można pić wody ani spożywać żadnych posiłków. Dopiero po dwóch godzinach dozwolone jest picie chłodnej wody. Pierwszy posiłek w formie płynnej powinien być przyjęty nie wcześniej jak 4 godziny po zabiegu, natomiast pierwszy ciepły posiłek dopiero po 24 godzinach. Palacze powinni odstawić papierosy na co najmniej 3 dni. Przez pierwszą dobę podczas szczotkowania zębów należy omijać miejsce wszczepienia implantu. W kolejnych dniach stomatolodzy rekomendują, by używać szczoteczki z bardzo delikatnym włosiem oraz produktów o zwiększonej bakteriostatyczności. Bardzo pomocnym narzędziem po wszczepieniu implantu jest irygator do zębów, który bardzo dokładnie, a zarazem delikatnie wyczyści przestrzenie wokół rany.

Po 7 dniach od zabiegu można wrócić do standardowej higieny jamy ustnej.  Zęby należy szczotkować co najmniej dwa razy dziennie, rano przed śniadaniem oraz w nocy po kolacji (dużą renomą cieszą się kultowe szczoteczki elektryczne Oral-B i Philips). Do higieny należy włączyć płyn do płukania ust bez alkoholu oraz nić dentystyczną lub irygator do jamy ustnej.

Czym myć implanty zębów?

Powyżej pisaliśmy, że tydzień po zabiegu należy stosować specjalne preparaty o zwiększonej bakteriostatyczności. Najlepsze produkty wskaże nam stomatolog prowadzący leczenie.  W codziennej higienie możemy używać ulubione pasty do zębów oraz płyny do płukania jamy ustnej bez alkoholu. Raz dziennie wskazane jest stosowanie nici dentystycznych do przestrzeni międzyzębowych lub irygatora. Korona na implancie zachodzi bardzo głęboko pod dziąsło, ponieważ implant zębowy ma znacznie mniejszą średnicę, niż korzeń zęba, szczególnie trzonowego. Stwarza to idealne  warunki do głębokiego zalegania resztek pokarmowych, co może powodować stan zapalny dziąsła. Zalegającą poddziąsłowo płytkę nazębną można usunąć tylko za pomocą nitki dentystycznej lub irygatora.

Czy można używać szczoteczki elektrycznej przy implantach?

Istnieje mit, że w przypadku posiadania implantów nie można stosować szczoteczek elektrycznych. Nic bardziej mylnego! Kiedy tylko ząb całkowicie i prawidłowo zintegruje się z kością, a dziąsło się zagoi, jak najbardziej wskazane jest mycie zębów szczoteczkami elektrycznymi. Są one o wiele bardziej dokładne oraz usuwają znacznie więcej płytki nazębnej, niż zwykłe szczoteczki manualne do zębów. Szczoteczki elektryczne o wiele lepiej doczyszczą boczne miejsca na zębach. W doborze właściwej szczoteczki należy skonsultować się ze swoim stomatologiem.

Konsekwencje zaniedbań w higienie implantów

Jak widać dbanie o higienę implantu nie różni się od standardowego dbania o jamę ustną. Prawidłowa higiena decyduje o sukcesie leczenia implantologicznego. Ze względu na swoje właściwości niekiedy pacjenci uważają, że implant jest niezniszczalny oraz nie jest podatny za problemy jakie występują przy naturalnym uzębieniu. To błędne myślenie. Co prawda implant nie może zostać zniszczony przez próchnicę, ale może się wokół niego wdać stan zapalny.  Stan ten nosi nazwę peri-implantitis.

Niezwykle istotne jest, aby nie dopuszczać do powstania stanu zapalnego przy implancie. Zapalenie może spowodować obniżenie się linii dziąseł i zanik kości, a w konsekwencji odsłonięcie trzonu implantu. W przypadku zębów przednich może to stanowić duży problem estetyczny. Długoletnie zaniedbania i nawracające stany zapalne mogą skutkować utratą implantu.

Implanty stomatologiczne nie posiadają określonej z góry żywotności. Tylko do prawidłowej higieny zależy, że ich posiadacz będzie cieszył się nimi przez wiele lat. Zabieg wszczepienia implantu nie jest tani i wiąże się dla pacjenta z pewnym bólem i dyskomfortem. Pamiętajmy więc, aby dbać o nie z taką starannością, jak o nasze zęby naturalne.

Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą szczoteczek elektrycznych oraz preparatów do higieny jamy ustnej. 

Wszystkie komentarze

Zostaw komentarz