Kategorie

Czy pasty wybielające niszczą szkliwo? Jaka jest najlepsza pasta wybielająca do zębów?

Czy pasty wybielające niszczą szkliwo? Jaka jest najlepsza pasta wybielająca do zębów?

Każdy z nas marzy o przyciągającym uwagę uśmiechu, niczym z reklamy. Wielu osobom w osiągnięciu tego celu pomagają wybielające pasty do zębów, które niskim kosztem dają efekty podobne do tych, jakie moglibyśmy osiągnąć decydując się na wybielanie w gabinecie stomatologicznym. Jednak, czy tego typu produkty są na pewno bezpieczne i nie niszczą szkliwa?

Jak działa pasta wybielająca zęby?

Działanie pasty wybielającej polega na mechanicznym usuwaniu powierzchniowych przebarwień, a wszystko to dzięki występowaniu w jej składzie składników ściernych (małe cząsteczki zawarte w paście rozpuszczają barwniki pochodzące z pożywienia). Należy jednak być świadomym, że pasty nigdy nie dadzą nam efektu wybielania gabinetowego. Ich skład pozwala na wybielenie zębów o jeden/dwa tony.

Rodzaje past wybielających zęby

Jakie rodzaje past wybielających wyróżniamy? Ostatnio popularne stały się pasty z węglem aktywnym/drzewnym, który:

  • ma działanie antybakteryjne,
  • usuwa przebarwienia powierzchniowe, 
  • pozostałe składniki pasty odpowiadają za ochronę dziąseł i usuwanie płytki nazębnej.

Standardowe pasty wybielające (np.Colgate) zawierają cząsteczki ścierne, które odpowiadają za rozpuszczanie barwników pokarmowych oraz usuwanie powierzchniowych przebarwień.

Pasty wybielające enzymatyczne, jak sama nazwa wskazuje posiadają enzymy, które rozpuszczają pigmenty na powierzchni zęba, rozjaśniając tym samym uśmiech. Pasty te są szczególnie polecane osobom z nadwrażliwością, ponieważ nie posiadają środków ściernych.

Czy pasty wybielające niszczą szkliwo?

Absolutnie nie. Pasty wybielające nie niszczą szkliwa, przy prawidłowym stosowaniu. Jeśli są używane zgodnie z zaleceniami producenta, czy lekarza dentysty nie musimy się obawiać o stan swoich zębów. Produkty te zazwyczaj można stosować kilka razy w tygodniu (3-4 razy). 

Jednak przed użyciem pasty wybielającej warto zgłosić się do gabinetu stomatologicznego, po indywidualny dobór odpowiedniego preparatu. Należy też pamiętać, że zazwyczaj dana pasta do wybielania zębów może być stosowana przez miesiąc/dwa, a następnie zamiennie z inną pastą.

Jaka jest najlepsza pasta wybielająca do zębów?

Każdy z nas posiadając inne uzębienie powinien indywidualnie dobierać akcesoria do wybielania zębów, w tym również pastę. Szczególnie ostrożnie należy przemyśleć jej wybór przy dużej nadwrażliwości dziąseł. Obecnie najbardziej polecane są pasty wybielające enzymatyczne lub takie, które w składzie oprócz środków wybielających mają także zabezpieczające i wzmacniające szkliwo, mogą być to fluorki, wapń, czy hydroksyapatyt.

Jeśli potrzebują Państwo pomocy w zakupie odpowiedniej pasty wybielającej, zapraszamy do kontaktu z obsługą naszego internetowego sklepu ze szczoteczkami elektrycznymi oraz akcesoriami do higieny jamy ustnej.Artykuł powstał przy współpracy z Pauliną Chmarzyńską - Dyplomowaną Higienistką Stomatologiczną

Wszystkie komentarze

Zostaw komentarz