Kategorie

Aparat na zęby a szczoteczka elektryczna

Aparat na zęby a szczoteczka elektryczna

Aparat ortodontyczny stały ma na celu skorygować daną wadę zgryzu – jednak jest dosyć często dużym utrudnieniem w codziennym dbaniu o higienę jamy ustnej. Dlaczego? Ponieważ jego skomplikowana budowa może uniemożliwiać dotarcie do niektórych powierzchni zębów. Wiele osób zastanawia się, czy można myć zęby szczoteczką elektryczną nosząc aparat ortodontyczny?

Jak dbać o jamę ustną przy aparacie ortodontycznym?

Przyszli posiadacze aparatu stałego muszą liczyć się z tym, że po jego założeniu czas szczotkowania na pewno ulegnie znacznemu wydłużeniu. Powinni oni zaopatrzyć się w specjalne szczoteczki międzyzębowe, które docierają do trudnodostępnych okolic. Jakich innych zasad muszą przestrzegać?

 • dla dobra zębów warto ograniczyć ilość posiłków na większe, lecz rzadsze (i oczywiście zredukować słodycze, szczególnie jako przekąski między posiłkami), jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, wtedy jesteśmy w stanie myć zęby po każdym posiłku.
 • wskazane jest korzystać z irygatora, który świetnie wyczyści przestrzenie międzyzębowe,
 • warto też używać standardowych płukanek lub tych przeznaczonych specjalnie dla pacjentów ortodontycznych.

Czy nosząc aparat na zęby można używać szczoteczki elektrycznej?

Jak najbardziej tak. Używanie szczoteczki elektrycznej podczas noszenia aparatu na zęby jest bezpieczne, a nawet wskazane. Dlaczego?

 • szczoteczka elektryczna doskonale usuwa płytkę nazębną, a więc chroni przed powstawaniem próchnicy i zapalenia dziąseł,
 • mała główka dociera do wszystkich miejsc, a precyzyjne końcówki ortodontyczne czyszczą miejsca zamków aparatu,
 • włosie szczoteczki elektrycznej wnika w przestrzenie międzyzębowe, chroniąc powierzchnie styczne przed powstawaniem ubytków próchnicowych.

Jaka szczoteczka sprawdzi się najlepiej?

W przypadku osób z aparatem stałym najlepsza będzie szczoteczka elektryczna, ponieważ ma specjalne, wymienne końcówki ortodontyczne i usuwa o 100% więcej płytki, niż zwykła szczoteczka manualna. Co więcej, jej precyzyjne włosie wnika pomiędzy łuki oraz pierścienie ortodontyczne, zapewniając maksymalne czyszczenia tych trudnodostępnych okolic.

Pamiętajmy, że podstawą do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego jest prawidłowa higiena jamy ustnej, aby w trakcie leczenia nie dochodziło do zapalenia dziąseł. Idealna szczoteczka elektryczna dla posiadaczy aparatu na zębach powinna być kompatybilna z końcówkami ortodontycznymi, posiadać obroty w zakresie ponad 7 tysięcy oraz dobry akumulator, a także etui podróżnicze, aby w trakcie podróży nie zaniedbać higieny jamy ustnej.

Jak często wymieniać końcówki ortodontyczne do szczoteczki?

Co ile należy wymieniać końcówki ortodontyczne do szczoteczki elektrycznej? Standardowo należy robić to, co 2-3 miesiące oraz po każdej infekcji lub też chorobie. Dłuższy czas użytkowania końcówki zmniejsza skuteczność działania szczoteczki, dlatego warto obserwować na bieżąco stan włókien i gdy zauważymy, że nie są zbite, wykrzywiają się, jaśnieją lub zmieniają kolor – czas na nową końcówkę.

Zapraszamy do zapoznania się z bogatą ofertą naszego sklepu internetowego, gdzie znajdą Państwo szczoteczki elektryczne cenionych producentów (m.in. Oral-B, Philips). Zapewniamy szeroki wybór produktów, wysoką jakość, pomoc naszych ekspertów i szybki czas realizacji zamówień.

Wszystkie komentarze

 1. W imieniu Oral-B

  Higiena jamy ustnej przy założonym aparacie ortodontycznym jest bardzo ważna. W imieniu Oral-B dziękujemy za polecenie naszej szczoteczki. Zachęcamy Państwa do odwiedzenia naszej oficjalnej strony https://www.oralb.pl/, na której jest zawartych bardzo dużo poradników na temat higieny jamy ustnej.

 2. Ortho Smile

  Dokładnie, właściwa higiena jamy ustnej to podstawa w zadbaniu o zdrowy i piękny uśmiech, a już szczególnie w czasie noszenia aparatu ortodontycznego. Warto więc znaleźć spośród wielu ofert, szczoteczkę i pastę, która będzie dla nas najwygodniejsza i która najlepiej spełni swoje zadanie

Zostaw komentarz