Blog chmura tagów
Jaki płyn do płukania jamy ustnej wybrać? 0
Jaki płyn do płukania jamy ustnej wybrać?

Na rynku istnieją różnego rodzaju płyny do płukania jamy ustnej. Ziołowe, z alkoholem, bez alkoholu, wybielające. Konsument staje więc przed trudnym wyborem najodpowiedniejszego dla siebie produktu. Jaki płyn do płukania ust warto wybrać i na co zwracać uwagę przy zakupie?

Dlaczego warto używać płynu do płukania jamy ustnej?

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że mycie zębów szczoteczką usuwa tylko niewielką część bakterii, które znajdują się w naszej jamie ustnej. Aby kompleksowo się ich pozbyć, należy także nitkować przestrzenie międzyzębowe oraz płukać jamę ustną preparatami, które są do tego przeznaczone.

Dostępne zarówno w aptekach, jak i drogeriach płyny do płukania ust można stosować na trzy sposoby. Płukanie zębów płynem przed ich szczotkowaniem pozwoli delikatnie zmiękczyć płytkę nazębną, przez co staje się łatwiejsza do usunięcia. Płukanie jamy ustnej po szczotkowaniu pozwala pozbyć się reszty bakterii, które nie zostały wymiecione przez szczoteczkę elektryczną lub manualną. Dodatkowo płyn dostarcza nam cenną dawkę fluoru. Używanie płynu pomiędzy szczotkowaniem sprawia, że pozbywamy się pozostałości pokarmu, a także odświeżamy oddech.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze płynu do płukania jamy ustnej?

Dobry płyn do płukania jamy ustnej powinien być dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb oraz do ewentualnych problemów zębowych, z którymi aktualnie się  borykamy. Płyny które zawierają alkohol nie powinny być stosowane przez dzieci, kobiety w ciąży, osoby z nadwrażliwością zębów oraz posiadające afty w jamie ustnej.  Płyny do płukania ust zawierające dużą ilość fluoru powinny być omijane przez osoby, które borykają się z fluorozą lub jej początkami. Fluoroza objawia się jasnymi plamami na uzębieniu.

Rodzaje płynów do płukania jamy ustnej

Istnieje wiele rodzajów płynów do higieny jamy ustnej. Poniżej przedstawiamy wam dostępne w drogeriach i sklepach płukanki.

  • Płyny wybielające – wybielające płyny do ust powinny być stosowane razem z pastami o takich samych właściwościach. Płyny te usuwają nalot z zębów oraz podtrzymują efekt wybielenia zębów, uzyskany za pomocą pasty wybielającej lub wybielania w gabinecie dentystycznym. Mają w swoim składzie fluor, a także hydroksyapatyt.
  • Płyny zapobiegające powstawaniu próchnicy – niektórzy z nas są bardziej podatni na powstawanie próchnicy. Dzieje się tak z powodu niekorzystnej florze w jamie ustnej, kształtowi uzębienia, a także na skutek niewłaściwej diety bogatej w cukry i napoje gazowane. Płyny, które zapobiegają powstawaniu próchnicy posiadają wyższe stężenie fluoru. Fluor wzmacnia szkliwo zębów, tworząc na zębach ochronną powłokę.  Jeśli na skutek próchnicy doszło już do mikrouszkodzeń szkliwa, pomocne będą płyny remineralizujące, odbudowujące szkliwo i wzmacniające zęby. Ich działanie opiera się przede wszystkim na związkach wapnia w postaci bardzo zbliżonej lub tożsamej do składu szkliwa.
  • Płyny do problemów z dziąsłami – są to płyny do płukania jamy ustnej, które pomagają na zapalenie dziąseł, afty, krwawienia i tym podobne schorzenia. Płyny te zawierają w głównej mierze składniki antybakteryjne, które mają właściwości antyseptyczne, kojące, przeciwbólowe, a także regenerujące. Popularnym i skutecznym środkiem antybakteryjnym stosowanym w płynach na wrażliwe dziąsła jest chlorheksydyn.
  • Płyny do płukania na suchość w jamie ustnej – płyny te łagodzą ból i pieczenie, które jest spowodowane niedoborem śliny. Mają za zadanie także koić istniejące już podrażnienia, nawilżać, znosić towarzyszący kserostomii dyskomfort, a co najważniejsze pobudzają ślinianki do pracy.
  • Płyny na nieświeży oddech – płukanki te mają wspomóc likwidację nieprzyjemnego zapachu z ust. Jest to trudne zadanie, ponieważ nieświeży oddech może mieć bardzo różne podłoże. Najskuteczniejsze płyny do ust to te, które zawierają kombinację efektywnych składników, dzięki czemu mogą stawić czoła przyczynom nieświeżości, na więcej, niż jednym froncie. Ich mechanizmy działania wykorzystują środki eliminujące  bakterie i/lub składniki, które wpływają na formowanie VSC, czyli lotnych związków siarki. Najczęściej spotykanymi składnikami w płynach na halitozę są chlorheksydyna, chlorek cetylopirydyniowy, aromatyczne wyciągi roślinne i olejki (m.in. mentol, tymol, olejek eukaliptusowy, szałwia, pietruszka), jony cynku oraz inne składniki o właściwościach antyseptycznych.

Jak widać wybór płynów jest bardzo duży. W swoim asortymencie posiadamy płukanki, które są dedykowane różnym problemom jamy ustnej. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą, gdzie dostępne są również szczoteczki elektryczne dla dzieci i dorosłych oraz inne akcesoria stomatologiczne.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium