Blog chmura tagów
Szkliwo – najtwardsza tkanka organizmu. Co niszczy szkliwo zębów? 0
Szkliwo – najtwardsza tkanka organizmu. Co niszczy szkliwo zębów?

Podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym, dentyści bardzo często przypominają swoim pacjentom, że jeżeli chcą cieszyć się pięknym uśmiechem przez lata, powinni szczególnie dbać o szkliwo swoich zębów. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie - czym tak naprawdę jest szkliwo? Co najbardziej sprzyja jego niszczeniu?

 

Czym jest szkliwo?

Szkliwo jest najtwardszą tkanką obecną w naszym organizmie i ma około 2 mm grubości. Jego twardość można porównać do granitu. Za jego właściwości odpowiada przede wszystkim fosforan wapnia. Do głównych zadań szkliwa należy ochrona naszych zębów przed uszkodzeniami – zarówno tymi mechanicznymi, jak i bakteryjnymi oraz termicznymi. Jego rola jest więc bardzo ważna. Dzięki szkliwu zęby chronione są przed szkodliwym działaniem kwasów i innych substancji chemicznych. Szkliwo jest także barierą dla bakterii. Najtwardsza tkanka organizmu sprawia także, że gwałtowne różnice temperatur nie są dla nas bolesne. Pełni także rolę estetyczną. Szkliwo odbija światło przez co zęby lśnią, gdy się uśmiechamy.

Co niszczy szkliwo?

Szkliwo jest niestety codziennie narażone na czynniki, które je osłabiają i w konsekwencji powodują jego zniszczenie. To, co spożywamy każdego dnia, ma ogromny wpływ na kondycję naszego uzębienia. Jednym z największych wrogów szkliwa jest cukier oraz kwasy znajdujące się w pokarmach.

Niekorzystny wpływ na szkliwo ma przede wszystkim:

  • Spożywanie zbyt dużej ilości słodkich napojów gazowanych lub kwaśnych owocowych soków. Napoje te zawierają kwasy oraz cukry, które niszczą szkliwo.
  • Nieprawidłowe szczotkowanie zębów. Wliczyć w to można mycie za częste lub zbyt rzadkie, mocne szorowanie zębów szczoteczką manualną lub szczoteczką elektryczną, powodujące krwawienie, a także mycie ich tuż po spożyciu kwaśnych posiłków lub napojów.
  • Zbyt częste wybielanie zębów. W dzisiejszych czasach jest wiele dostępnych metod wybielania zębów. Można rozjaśnić ich kolor zarówno w domu, jak i w gabinetach dentystycznych. Należy jednak robić to z umiarem i za każdym razem konsultować to ze swoim stomatologiem.
  • Palenie papierosów. Osad z dymu papierosowego nie tylko wygląda nieestetycznie, ale także sprzyja rozwijaniu się szkodliwych bakterii.
  • Bruksizm. Zgrzytanie zębami lub zbyt mocne ich zaciskanie nie tylko powodują bóle głowy. Niszczy także szkliwo zębów skruszając je.
  • Suchość w jamie ustnej. Ślina zapewnia neutralizację kwasów oraz naturalne oczyszczanie zębów z resztek jedzenia. Zbyt mała ilość śliny przyczynia się do erozji szkliwa.
  • Refluks i choroby przewodu pokarmowego. Cofająca się zawartość treści żołądkowej do przełyku sprawia, że w jamie ustnej znajduje się za dużo kwasów, które wpływają na rozmiękczenie szkliwa.
  • Gryzienie długopisu lub otwieranie opakowań zębami. Z pozoru nawet te niewinne czynności, które mogą stać się nawykami, wpływają na ścieranie się zębów.
  • Nieprawidłowe używanie nici dentystycznej. Nić dentystyczną należy stosować zawsze po szczotkowaniu zębów. Należy unikać szarpania dziąseł, powodującego ich krwawienie.

Jak widać, lista zagrożeń dla szkliwa jest pokaźna. Nie da się wyeliminować wszystkich czynników ryzyka, jednak można je ograniczyć. Bardzo ważna jest profilaktyka oraz regularne wizyty u stomatologa, który może w porę zaradzić erozji szkliwa.

Jak dbać o szkliwo zębów?

Na szczęście istnieje wiele sposobów dbania o prawidłową kondycję szkliwa. Przede wszystkim należy dbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Zęby powinno się myć dwa, trzy razy w ciągu dnia. Minimalny czas mycia zębów to 2 minuty. Na ogólną kondycję zębów wpływa spożywania wapnia zawartego np. w mleku, jogurtach czy serach oraz produktów bogatych w witaminę D. Starajmy się ograniczyć ilość spożywanych słodyczy, napojów gazowanych oraz kwaśnych soków oraz owoców. Jeśli lubimy pić soki, czy napoje gazowane, róbmy to przez słomkę. Po ich wypiciu przepłuczmy jamę ustną wodą. Starajmy się szczotkować zęby szczoteczką z miękkim włosiem lub umiarkowanym. Po myciu zębów należy delikatnie oczyścić przestrzenie między zębowe nicią dentystyczną lub irygatorem. 

Pomocne w ochronie szkliwa są także płyny do płukania jamy ustnej z fluorkiem. Płyny z alkoholem w składzie mogą przyczynić się do jego utraty. Raz na jakiś czas stosujmy pastę do zębów z fluorem. Możliwa jest także profesjonalna mineralizacja szkliwa w gabinecie dentystycznym. W przypadku problemów z chorobami, takimi jak refluks, czy suchość jamy ustnej, udajmy się do lekarza w celu rozpoczęcia leczenia.

Jak widać, zdrowe szkliwo niesie za sobą szereg korzyści. Należy szczególnie o nie dbać, ponieważ jest tkanką nieodnawialną. Raz zniszczone nie zregeneruje się ponownie. Być może zmieni się to w przyszłości. Badania nad biomateriałem zastępującym szkliwo prowadzone są w Chinach, natomiast w Anglii testowane jest stosowanie komórek macierzystych do odbudowy szkliwa, które mają same się odnawiać. Póki co te rozwiązania nie są dostępne dla przeciętnego człowieka, dlatego nie zaniedbujmy troski o nasze zęby.

Zapraszamy serdecznie wszystkie osoby, którym zależy na zdrowych zębach do zapoznania z ofertą naszego internetowego sklepu z akcesoriami stomatologicznymi, gdzie oferujemy nowoczesne szczoteczki elektryczne i soniczne w atrakcyjnych cenach.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium