Kategorie

Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami w nocy

Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami w nocy

Zauważyłeś, że Twoje zęby są starte? Cierpisz na bóle głowy i szczęki? Masz problem z bezsennością? Przyczyną tych wszystkich dolegliwości może być bruksizm. Jest to schorzenie, które polega na mimowolnym zaciskaniu i zgrzytaniu zębami, głównie w nocy. Osoby zmagające się z bruksizmem wydają charakterystyczny dźwięk, który przypomina skrzypienie, zaciskają zęby pięciokrotnie mocniej, niż podczas jedzenia twardego steku. Bruksizm powoduje bóle w obrębie głowy, ścieranie, a czasem nawet utratę zębów. Co stoi u podłoża tej choroby oraz jak ją leczyć?

Przyczyny bruksizmu - dlaczego zgrzytamy zębami?

Jedną z przyczyn bruksizmu mogą  być powody stomatologiczne. Zgrzytanie zębów jest w tym wypadku spowodowane wadami zgryzu, źle dopasowanymi koronami, protezami lub wypełnieniami zębów. Jeśli zęby nie mogą oprzeć się o siebie w prawidłowy sposób kiedy śpimy, nasza szczęka zaczyna szukać właściwej pozycji. Właśnie wtedy dochodzi do pocierania górnych zębów przez dolne. Bruksizm występuje także o osób, które borykają się z problemami reumatycznymi. Takim problemem może być na przykład reumatyzm w stawach skroniowo-żuchwowych.

Bruksizm niestety bardzo często ma podłoże psychologiczne i w takim przypadku leczenie jest trudniejsze. W głównej mierze z tą przypadłością borykają się osoby, które odczuwają silny stres lub napięcie. Stres oraz różnego rodzaju lęki to najczęściej występujący powód u dzieci zgrzytających zębami. Na bruksizm skarżą się także osoby z osobowością lękową. Jest to zaburzenie, które powoduje stałe odczuwanie silnego lęku przed otaczającą nas rzeczywistością. Także osoby cierpiące na nerwicę mają skłonności do zgrzytania zębami podczas snu.

Do kolejnych przyczyn można zaliczyć:

 • palenie tytoniu,
 • picie alkoholu,
 • picie dużej ilości napojów zawierających kofeinę,
 • spożywanie narkotyków. 

Na zaciskanie zębów wpływ ma także chrapanie i bezdech senny. Polscy stomatolodzy szacują, że do ich gabinetów z powodu bruksizmu zgłasza się zaledwie 20% osób cierpiących na tę chorobę.

Objawy bruksizmu

Bruksizm objawia się pewnymi charakterystycznymi objawami. Należą do nich:

 • Nawracające bóle głowy,
 • Nadwrażliwość zębów na zimne i gorące jedzenie oraz picie,
 • Szumienie w uszach,
 • Uszkodzenia w szkliwie zębów, starta powierzchnia szkliwa,
 • Bóle szyi i pleców,
 • Krwawiące dziąsła,
 • Ból i odczuwalne napięcie w okolicy żuchwy,
 • Opuchlizna w okolicy żuchwy,
 • Nawracające stany zapalne w jamie ustnej,
 • Ograniczenia w ruchomości szczęki,
 • Rozchwianie zębów,
 • Przygryzanie języka.

Konsekwencją nieleczonego bruksizmu mogą być także bóle w obrębie barków oraz kręgosłupa. Pomimo tego, że osoby cierpiące na bruksizm zgrzytają zębami głównie podczas snu, charakterystyczne objawy, które towarzyszą im także podczas podczas dnia, sprawiają, że jest to schorzenie, które można samodzielnie zdiagnozować. Także przy rutynowej kontroli u stomatologa, lekarz z całą pewnością dostrzeże symptomy tego schorzenia i zaproponuje odpowiednie leczenie.

Jak leczyć bruksizm?

Leczenie bruksizmu często wymaga wizyty u kilku specjalistów. W pierwszej kolejności powinniśmy udać się do stomatologa. Dentysta oceni szkody w naszym uzębieniu spowodowane zgrzytaniem zębami. Stomatolog postara się wyrównać zgryz i wysokość zwarcia zębów. W tym celu konieczne może okazać się założenie aparatu ortodontycznego. Stomatolodzy bardzo często decydują się na zastosowanie szyny relaksacyjnej. Szyna niestety nie leczy przyczyny bruksizmu, ale pomaga niwelować jego skutki. Szyna jest to specjalna nakładka na zęby, która jest wykonywana indywidualnie. Nakładana jest głównie na noc.

Pomocny w leczeniu bruksizmu okazał się być także botoks, znany głównie ze swojego zastosowania w medycynie estetycznej.  Botoks jest wstrzykiwany w mięśnie żwaczy i osłania ich działanie. Dzięki temu zęby nie są zaciskane z tak dużą siłą, która ma na nie destrukcyjny wpływ.

Warto także udać się do psychiatry lub psychologa, który pomoże określić podłoże choroby oraz jeśli to konieczne - skieruje na terapię lub przepisze odpowiednie leki. Czasy, w których żyjemy są bardzo wymagające i u wielu ludzi powodują silny stres. Nie należy wstydzić się z powodu wizyty u psychiatry, czy psychologa. Bardzo często w gonitwie codziennych spraw, zapominamy o relaksie i odpoczynku, który jest nam niezbędny do prawidłowego i zdrowego funkcjonowania naszego organizmu.

Choć co prawda zwiększona dbałość o higienę jamy ustnej nie wyleczy bruksizmu – pozwoli zapobiec innym problemom zdrowotnym dotyczącym zębów. Pamiętajmy o tym, by regularnie wymieniać końcówki do szczoteczek elektrycznych, używać nici dentystycznych lub irygatora do zębów. Zapraszamy serdecznie do zapoznania z aktualnym asortymentem naszego sklepu, gdzie oferujemy nowoczesne szczoteczki elektryczne i wiele innych akcesoriów stomatologicznych dla dorosłych oraz dzieci.

Wszystkie komentarze

Zostaw komentarz